NEWS: Sjednocení členství v jedno jediné a to za půlku! Místo 2.000 Kč si tak můžete užívat THE ALL IN MEMBERSHIP za 1.000 Kč měsíčně. Full-house obsah je tak nyní dostupnější než kdy dříve.

Emoce pod kontrolou a jak na ně pomocí esenciálních olejů

Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on whatsapp

Emocionální mozek, n-emoce a mentální zdraví

Věděli jste, že pomocí esenciálních olejů můžete podpořit emocionální balanc? V mozku máme něco, čemu se říká amygdala. Párová struktura ve tvaru mandle, která je součástí limbického systému, což je pokládáno za náš „emocionální mozek“. Formují a ukládají se zde paměťové stopy spojené s emočními prožitky. Významně ovlivňuje naše chování při strachu, radosti, úzkosti či lásce. 

Nezpracované, potlačené emoce vytvářejí nemoce. Když máme něco nevyrovnaného, máme skrytý hněv, zlost sami na sebe či okolí, to vše nám zrcadlí játra (projevuje se pak dále na pleti, kůži – pigmentové skvrny, akné, lupénka apod.). Správná stimulace výše jmenovaného „emocionálního mozku“ může přispět k správnému mentálnímu zdraví. Začleňte do svého denní lifestyle praktiky a rituály, které vám mohou pomoci cítit se lépe. Několik osobních rad a tipů s i poslechněte zde.

Působení olejů na emoce

Jak přesně esenciální olej na emoce působí? Když olej inhalujete nebo aplikujete na kůži (správně naředěný), vstřebá se vám během pár vteřin do krve, putuje krevním oběhem až k amygdale. Celý proces trvá jen několik minut. Molekuly esenciálních olejů jsou miniaturní a komplexní a díky tomu dokážou interagovat s mozkovými buňkami. Stimulují neurony a pomáhají uvolňovat neurohormony, které v nás umí vyvolat emoce jako štěstí, radost a dobrou náladu. Vyzkoušejte oleje jako skvělou pomůcku pro vyrovnání se stresem a překážkami různého druhu. 

Jak na to, jaké oleje vyzkoušet, jak je aplikovat? Podělím se s Vámi o můj rituál Feelings pro dny, kdy potřebuji dodat sílu, klid, vyrovnat a navrátit mé „já“ do podoby, kterou má mít. Je o tom, abyste se vzdali očekávání a nátlaku a posunuli se směrem k laskavosti, radosti a růstu. Sada Feelings obsahuje šest směsí esenciálních olejů (Harmony 5 mlForgiveness 5 mlInner Child 5 mlPresent Time 5 mlRelease 5 mlValor 5 ml). Používejte ráno a večer, abyste navodili příjemné myšlenky a duchovní harmonii. Když nestíháte celý rituál, nakapejte si vybraný olej třeba na náhrdelník s porézními kameny nebo náramky z lávových kamínků, které mohou sloužit jako mini difuzér.

Rituál se sadou Feelings  

1. Valor

 • vyvažuje JIN a JANG, polaritu nebe/zem, muž/žena, vyrovnává, co je vlevo a vpravo
 • tzv. odvaha v lahvičce
 • má přesnou frekvenci 47 Hz, jako naše kosti
 • dodává sílu, odvahu a sebedůvěru

Obsahuje: růžové dřevo, heřmánek modrý, kadidlo, smrk, mandlový olej.

Aplikace – na chodidla a na krk, nakapat Valor do dlaní, vetřít do chodidel, zbytek si přetřít krk a zátylek a poté několikrát zhluboka dýchat esenci Valoru (1-2minuty). Vědomá přítomnost procesu dechu, záměr meditace. 

2. Harmony

 • má přinést do života harmonii, rovnováhu, rovnováhu emocí a energií
 • má podpořit větší klid, větší jasnost
 • podporuje fyzický a emocionální samoléčivý proces
 • harmonizuje rovnováhy energetických center
 • navozuje pocit pohody, povznáší mysl
 • balancuje PARAsympatiku a SYMPAtikus (reakce organismus v klidu – v nebezpečí)

Obsahuje: pelargonie, růžové dřevo, levandule, santal, kadidlo, pomeranč, citron, yzop, šalvěj, hermánek římský, bergamont

Aplikace: nakapat do dlaní, aktivovat, poté kapku na každou čakru se záměrem balancovat své energetické pole a napojit se na své zdroje. Vědomě dýchejte a zaměřte se na každou čakru. 

3. Forgiveness

 • proces odpuštění – ostatním i sobě (na mentální i tělesné úrovni)

Obsahuje: meduňka lékařská (jeden z nejtěžších olejů na destilaci, proto jeden z nejvzácnějších olejů), pelargonie, kadidlo, růžové dřevo, bílý santal, angelika, levandule líkařská, palmrosa, citron, smil, jasmín, heřmánek, bergamot, ylang ylang.

Aplikace: nakapat na ukazováček a prostředníček a vetřít jej na pupík a opět vdechujeme esenci a vědomě odpouštíme. 

4. Present Time

 • podporuje žití v současnosti, okamžik mezi minulostí a budoucností. Nejsou tady výčitky, stres, lítost. Jsme teď a tady, v přítomném okamžiku. 

Obsahuje: Neroli, Ylang Ylang, Smrk a Mandlový olej

Aplikace: měl by se aplikovat na pulsující místa, na tepny. Nekapat do dlaně, ale kápnout na zápěstí prostřít, nanést pod uši na krční tepny a dýchat olej ze zápěstí. A snažím se nemít nic…nemít žádné myšlenky a vnímat jen tu esenci.

5. Release

 • uvolňuje, hněv, napětí, paměťová traumata, vytváří emoční pohodu.

Obsahuje: Ylang Ylang, lavandin, Pelargonie, Santal, Heřmánek Modrý

Aplikace: dáme na ruce, potřeme oblast jater (pod pravá žebra/žaludek) a vdechujeme.

6. Inner Child

 • propojuje nás s naším vnitřním dítětem, se kterým často ztrácíme spojení (a to nehledě na věk, i když prý souvisí s krizí středního věku). Stimuluje odezvu paměti.

Obsahuje: Pomeranč, Mandarinka zelená, Jasmín, Ylang Ylang, Sentál, Smrk, Citronová tráva

Aplikace: kapka na špičku palce a palec přilepíme na patro nebo kapku natřete pod nos. Blízké spojení s mozkem a hlavou. 

Rituál se sadou Feelings

Máte další otázky v oblasti aromaterapie? Chtěli byste začít s užíváním esenciálních olejů a cítíte se ztracení? Ozvěte se mi a ráda Vám poradím. Pro rady, tipy a recepty sledujte můj IG profil @terezaslifemag.

Srdečně, Tereza

Poznámka: Popsané způsoby užití esenciálních olejů mají jen informativní charakter a nelze je zaměňovat za doporučení odborného lékaře. Autor nenese žádnou zodpovědnost za případné problémy a škody způsobené chybným a neodborným použitím esenciálních olejů.

Zajímá Vás více?

Jak správně oleje aplikovat, jak je ředit pro dospělé a jak pro děti? Vše najdete v exkluzivním e-booku Home Wellnes od Terezy Franc.

Oleje můžete nakoupit jednoduše – pokud jste členy LAZY CAT nebo I WANT IT ALL, máte ve svém účtu možnost využít 24% slevu na všechny produkty Young Living. Členové I WANT IT ALL mají navíc možnost si domluvit s Terezou privátní on-line konzultaci.

Sdílet tento článek:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Nejčtenější články

Tipy na lepší spánek

Cítíte se poslední dny ospalí a bez energie?
Délka denního světla prosyceného sluncem ubývá, navíc došlo k přechodu z letního na zimní čas. Tento každoroční rituál přináší některým radost (extra hodina spánku navíc!) a některým to rozhodí biorytmus, produktivitu, úroveň energie nebo může způsobit spánkovou deprivaci.
Obvykle tělu trvá 5–7 dní než si přivykne změně času.
Co pro snadnější přechod na zimní čas můžete udělat Vy sami?
Tipy Terezy Franc najdete v infografice v článku a také se na ni bez ostychu neváhejte obrátit.

Celý článek

Probiotické nejogurty

Kompletní průvodce včetně významu probiotických pokrmů či tvorby vlastního enzymatického nápoje a startéru rejuvelacu.
Proč probiotické prostředí? Střevní mikrobiom, healthy gut, ty pojmy dobře znáte – aby nám bylo dobře psychicky i fyzicky! Rostlinné jogurty a kefíry, si lze velice snadno vyrobit doma. Jejich zásadní výhodou je obsah živých bakterií.
Ideálním způsobem, jak vytvořit probiotický jogurt, je vytvořit doma rejuvelac – enzymový nápoj, který se tvoří klíčením obilovin a následnou fermentací klíčků. Postup ale není pro každého a cestu k probiotickému produktu si lze zjednodušit použitím kupovaných probiotik v kapsli.

V e-book průvodci máte kompletní návod včetně toho, jaká probiotika doporučuji, tip na kokosovou osvědčenou dužinu, kešu jogurt z kapsle i rejuvelacu.
Výroba kokosového jogurtu z kapsle vám zabere 5 minut i s cestou, tak že jakmile se jej jednou naučíte, nebudete již nuceni kupovat nekvalitní doslazované a chemicky prodlužované náhražky. Či platit nesmyslné nehorázné částky za standardní kvalitu.

Celý článek

Proč (ne)vkládat ruce pod zadek v pozici ryby?

Název článku vystihuje moje zamyšlení po nedávné vlastní praxi. Tím, že jsem víceméně na počátku své jógové cesty narazila na Dalibora Štědronského, který mi byl vlastně prvním “hlubším” inspirátorem, pozici ryby (matsyásana) jsem se rovnou učila dělat s rukama na tříslech. Ne pod zadkem.
Pak teprve přicházely všechny ty kurzy a učitelské papíry, kde do Vás hrnou horem spodem “zasuňte dlaně pod zadek”. Nehledě na “pana Googla”, krom všemožně na pohled krásných variant s různě nastavenýma nohama většinou opět ruce nehledejme jinde než pod hýžděmi (asi automasáž).
Pojďme se společně na tuto pozici a její účinky i varianty podívat obšírněji společně.

Celý článek

Léto a esenciální oleje

Co je třeba dodržet pro bezpečné užívání esenciálních olejů v létě? Jaké jsou ty nejvhodnější must-have produkty na léto? To vše v tomto úderném článku od Terezy Franc!
Jestli milujete léto a esenciální oleje, je potřeba zmínit pár důležitých informací k bezpečnému užívání esencí na sluníčku. Se sluncem souvisí vyšší účinek některých olejů na fotosensitivitu kůže. Některé chemické složky, jež obsahují oleje z citrusů, mohou způsobovat fototoxické efekty.
Co z toho plyne? Jednoduše řečeno, natřete-li se takovým olejem a kůže je poté vystavená slunci, zvyšujete tak ještě více účinek UV záření. Nebojte, nemusíte všechny oleje v létě odložit. Stačí dodržet následující kroky.

Celý článek

Fenomenální RAW GRANOLA

Kompletní průvodce přípravou mé oblíbené nutriční výživové bomby, raw nepečené granoly z naklíčené pohanky. Naučíte se namáčet, klíčit a hlavně pochopíte význam, proč to dělat! Jediné nemilé je, že tuhle granolu zkrátka nekoupíte…
Její příprava by byla tak časově i finančně nákladná, že si ji jednoduše musíte připravit sami. Upozornění – už nebude chtít nikdy jinou. A když si dáte konvenční, “sebezdravější, i domácí pečenou”, tak jen zkonstatujete: “Hmmm, no není to ta moje raw choco, to je jiná písnička”.

Celý článek