NEWS: Sjednocení členství v jedno jediné a to za půlku! Místo 2.000 Kč si tak můžete užívat THE ALL IN MEMBERSHIP za 1.000 Kč měsíčně. Full-house obsah je tak nyní dostupnější než kdy dříve.

Proč (ne)vkládat ruce pod zadek v pozici ryby?

Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on whatsapp

Název článku vystihuje moje zamyšlení po nedávné vlastní praxi. Tím, že jsem víceméně na počátku své jógové cesty narazila na Dalibora Štědronského, který mi byl vlastně prvním “hlubším” inspirátorem, pozici ryby (matsyásana) jsem se rovnou učila dělat s rukama na tříslech. Ne pod zadkem. Pak teprve přicházely všechny ty kurzy a učitelské papíry, kde do Vás hrnou horem spodem “zasuňte dlaně pod zadek”. Nehledě na “pana Googla”, krom všemožně na pohled krásných variant s různě nastavenýma nohama většinou opět ruce nehledejme jinde než pod hýžděmi (asi automasáž). Pojďme si rovnou říct neexistuje správná, ani špatná varianta. To jsem tak nějak pobrala taky hned v prvních letech, kdy co učitel, to styl, co styl, to doporučení. Ono nás to vždy po pár letech navede úplně samo. Třeba tím, že se zraníme nebo jednoduše se v některých pozicích cítíme lépe a jinde ne. Pocit u mě často rozhodoval. Alespoň v józe, když jsem to ještě nezvládala aplikovat na jiné oblasti života.

Ilustrační foto: Matsyásana v plné variantě, kdy jsou nohy založené v lotosu a hlava položena na temeni

Co nám říká literatura?

Ta se značně rozchází, nicméně v absolutní většině případů nalezneme pozici právě s pažemi pod tělem, dlaně otočené do podložky.

Kaminoff, Matthews: 2013. JÓGA – anatomie, 2. rozšířené vydání. ISBN 978-80-264-0178-0.

Zásadní je si říct, co by se mělo v pozici dít a co zase ne. Na to dle mého názoru poskytne odpověď klasická YOGA MALA Sri K. Pattabhi Joise, či skvělé vydání AŠTÁNGA JÓGA, JÓGA DYCHU.

Jedná se o jednu z pozic tzv. závěrečné sekvence, která se skládá ze 7 ásan. Ty je třeba praktizovat v uvedeném pořadí. Ráda si hraji a obměňuji, ale tohle je jedna z mála věcí, které je třeba opravdu dodržovat, pokud si nechceme ubližovat.

Poté, co si krk “zmáčkneme k hrudní jamce” v pozici svíčky, pluhu a karnapídásany, je třeba si hrudník zase náležitě otevřít. Je to tedy kontrapozice těm předcházejícím. No a když si vložíme paže pod zadek, tak k tomu otevření zkrátka nedojde. Dojde naopak k předsazení ramenou a tím často k zatnutí trapéz kolem krční páteře. To úplně nechceme. Nedojde tedy ani k uvolnění hrudní páteře. Což je naprosto zásadní pro hormonální účinek této pozice. Celá závěrečná sekvence nás totiž hormonálně “dává dohromady” a pracuje s hormonální a imunitní soustavou (štítná žláza, brzlík). Jakmile předsadím ramena, neprodýchám, neotevřu, zatnu, zavřu.

Pozn.: Moc děkuji Daliborovi Štědronskému za možnost prodiskutovat s ním viz. odstavec výše.

Snad je to takto srozumitelnější. Určitě nicméně sami zkoušejte, zvlášť ti, které jóga zajímá hlouběji a má chuť se v pozici lehce pohnípat a porýpat.

Účinky pozice – dle tradičního učení

Závěrečné pozice posilují a zpevňují vnější tělesnou schránku – naše fyzické tělo. Očišťují ho. Dle tradičního učení se díky pravidelnému cvičení těchto ásan čistí krev. Po přijetí potravy se živiny z ní dostávají do krve a po 32 dnech vznikne jedna kapka nové krve. 32 kapek nové krve vytvoří jednu kapku životní síly a ta je uchována v korunní čakře. Pokud žijeme nesprávně, myslíme negativně, vykonáváme negativní skutky, životní síla se vyčerpává. Inverzní pozice (svíčka a stoj na hlavě především) nám pomáhají životní sílu uchovávat. Čistíme trávicí orgány a konečník. Čistíme hrdlo, stimulujeme štítnou žlázu a vyrovnáváme hladinu vylučovaných hormonů. Léčí se nespavost, zlepšuje funkce mysli a pokud člověk trpí určitým stupněm mentální retardace, měl by se mu stav postupně zlepšit. Hm…🙂 Toť praví například zmíněná Yoga Mala!

Pokud chceme jógu nejen jako cvičení, ale zažít i její hlubší zdravotní a energetické benefity (v Yoga Male nazváno “odbornou praxí”), je třeba vždy dodržet praxi závěrečných ásan. Tedy klidně jen pozdravy slunce a tato sekvence. To se nazývá denním minimem a zažít to můžete spolu se mnou v kurzu Feel Good (jedna z lekcí je právě toto denní minimum). Pozn.: Členové “I WANT IT ALL” platformy PETRAMOVES jej mají automaticky ve svém účtu.

Zároveň se dočteme, že pokud závěrečnou sekvenci vynecháme, mohou přijít choroby. Uvedené ásany zabezpečují rovnováhu celého těla a vrací všechny tělesné systémy do normálního stavu. Tělo a mysl se utiší!

Kam tedy s nimi?

Možná jste jako já dospěli k závěru, že variant je spousta a proti gustu žádný dišputát. Aneb záleží na kontextu, souvislostech, očekávání od dané praxe či aktuálním pocitu. Pro mě je zásadní si uvědomit rozdíly a vědět PROČ jsem zvolila tak, jak jsem zvolila. Snad jsme všichni o něco moudřejší.

A pokud Vás ryba zajímá jen na talíři, tak jste jistě nedočetli až sem a žijete si vesele dál i s rukama pod zadkem nebo kdekoli jinde.

Namasté ❤️

Řada dalších “líbivých variant” z knihy 2,100 Asanas: The Complete Yoga Poses.

Sdílet tento článek:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Nejčtenější články

Tipy na lepší spánek

Cítíte se poslední dny ospalí a bez energie?
Délka denního světla prosyceného sluncem ubývá, navíc došlo k přechodu z letního na zimní čas. Tento každoroční rituál přináší některým radost (extra hodina spánku navíc!) a některým to rozhodí biorytmus, produktivitu, úroveň energie nebo může způsobit spánkovou deprivaci.
Obvykle tělu trvá 5–7 dní než si přivykne změně času.
Co pro snadnější přechod na zimní čas můžete udělat Vy sami?
Tipy Terezy Franc najdete v infografice v článku a také se na ni bez ostychu neváhejte obrátit.

Celý článek

Probiotické nejogurty

Kompletní průvodce včetně významu probiotických pokrmů či tvorby vlastního enzymatického nápoje a startéru rejuvelacu.
Proč probiotické prostředí? Střevní mikrobiom, healthy gut, ty pojmy dobře znáte – aby nám bylo dobře psychicky i fyzicky! Rostlinné jogurty a kefíry, si lze velice snadno vyrobit doma. Jejich zásadní výhodou je obsah živých bakterií.
Ideálním způsobem, jak vytvořit probiotický jogurt, je vytvořit doma rejuvelac – enzymový nápoj, který se tvoří klíčením obilovin a následnou fermentací klíčků. Postup ale není pro každého a cestu k probiotickému produktu si lze zjednodušit použitím kupovaných probiotik v kapsli.

V e-book průvodci máte kompletní návod včetně toho, jaká probiotika doporučuji, tip na kokosovou osvědčenou dužinu, kešu jogurt z kapsle i rejuvelacu.
Výroba kokosového jogurtu z kapsle vám zabere 5 minut i s cestou, tak že jakmile se jej jednou naučíte, nebudete již nuceni kupovat nekvalitní doslazované a chemicky prodlužované náhražky. Či platit nesmyslné nehorázné částky za standardní kvalitu.

Celý článek

Léto a esenciální oleje

Co je třeba dodržet pro bezpečné užívání esenciálních olejů v létě? Jaké jsou ty nejvhodnější must-have produkty na léto? To vše v tomto úderném článku od Terezy Franc!
Jestli milujete léto a esenciální oleje, je potřeba zmínit pár důležitých informací k bezpečnému užívání esencí na sluníčku. Se sluncem souvisí vyšší účinek některých olejů na fotosensitivitu kůže. Některé chemické složky, jež obsahují oleje z citrusů, mohou způsobovat fototoxické efekty.
Co z toho plyne? Jednoduše řečeno, natřete-li se takovým olejem a kůže je poté vystavená slunci, zvyšujete tak ještě více účinek UV záření. Nebojte, nemusíte všechny oleje v létě odložit. Stačí dodržet následující kroky.

Celý článek

Fenomenální RAW GRANOLA

Kompletní průvodce přípravou mé oblíbené nutriční výživové bomby, raw nepečené granoly z naklíčené pohanky. Naučíte se namáčet, klíčit a hlavně pochopíte význam, proč to dělat! Jediné nemilé je, že tuhle granolu zkrátka nekoupíte…
Její příprava by byla tak časově i finančně nákladná, že si ji jednoduše musíte připravit sami. Upozornění – už nebude chtít nikdy jinou. A když si dáte konvenční, “sebezdravější, i domácí pečenou”, tak jen zkonstatujete: “Hmmm, no není to ta moje raw choco, to je jiná písnička”.

Celý článek

Proč jsem se rozhodla spolupracovat s Powerlogy?

Samozřejmě již víte, že si víc než na čemkoli jiném zakládám na prvotřídní kvalitě, vše si důkladně ověřuji na sobě, experimentuji někdy až na hranu toho, kam by se pustili jiní. To je to, co mě vždy posune dále a v čem spatřuji svůj vlastní “niche”. Podobně vnímám také Powerlogy.
Powerlogy vyvíjí funkční produkty originální a čisté chuti. Zakladatelem společnosti je energetický Dušan Plichta, se kterým jsem měla možnost pro Vás přes rozhovor s ním přinést doplňující část celé Powerlogy skládačky.

Celý článek