NEWS: Sjednocení členství v jedno jediné a to za půlku! Místo 2.000 Kč si tak můžete užívat THE ALL IN MEMBERSHIP za 1.000 Kč měsíčně. Full-house obsah je tak nyní dostupnější než kdy dříve.

Seznamte se s Martinou Čepovou a “její ashtangou”

Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on whatsapp

Na úplný úvod si dovolím představit Vám Martinu jejíma vlastníma očima, jak se vnímá v horizontu běžícího času. Přiblíží Vám to, kde jsme k sobě s Martinou přišly a co ji přivedlo na cestu jógy a nenásilného světa sebehledání. Ač to tak nemusí působit, Martina je z mého pohledu velký dříč a perfekcionista. To je něco, co nás spojuje a díky čemu se můžeme s láskou a vší bolestí oddávat životním epizodám, kdy jsme jednou více, podruhé méně úspěšné za cestou ke klidu a k rovnováze. Tak paní Čepovou, pro mě asi navždy spíše slečnu Rešlovou, vnímám. Je pro mě člověkem, který dokáže s láskou vést druhé na cestě práce se sebou a inspirovat.

Její závěrečná slova o tom, co si přeje, mě přímo pohladila po duši, přání se Ti, Marti, splnilo:

“Vlastně si přeju, aby tenhle video-kurz pohladil lidi na duši i na těle. Přeju každému zažít ten pocit nechat se vést dechem. Nechte se vést spolu se mnou…”

Martina Čepová – od akademického života v Brně k józe, ajurvédě, bylinám a jógovému studiu ve Znojmě

“Většinu svého dospělého života jsem se pohybovala na akademické půdě (jako studentka i doktorandka), ale také ve firemním prostředí. Vždy mě zajímala oblast vzdělávání, výuky a výzkumu. Stejně tak i jóga byla součástí mého dospělého života a vždy mě fascinovala. Má jógová praxe se stala pravidelnou součástí až po několika letech, kdy jsem objevila ashtanga jógu. Líbila se mi hlavně proto, že je prožitkem, který se děje beze slov. Můj zájem o ni mě dovedl až na učitelské kurzy a na tom prvním jsem se potkala s Petrou Němečkovou (Pozn.: S Martinou jsme společně absolvovaly Teacher Training tradiční old-school Ashtanga jógy u Jaro Pávka – studenta Nancy Gilgoff. Více o Jarovi zde.). Ačkoliv jsem na kurz nejela se zájmem učit, ale spíše se sama ještě více dozvědět, tak jsem vnímala, jak mě baví a naplňuje ostatní jógou provádět, vnímat jejich energii. Přenést někoho slovy, nebo dotykem přes svůj vlastní strach, nebo nejistotu mi přijde jako nádherný způsob, jak tady pro sebe navzájem být. Proto jsem se po čase rozhodla, že začnu jógu také učit. Jednou jsem začala a od té doby jsem nepřestala.

“Ashtangu vnímám jako prožitek, který se děje beze slov. Naplňuje mě přenést druhého přes vlastní strach.”

V posledních letech se i mimo jógu věnuji ájurvédě, bylinkám, vedu různé semináře na téma jógy i ájurvédy a bylin. Zároveň jsem ve Znojmě, kde nyní žiji, potkala podobně laděnou jógovou duši, a tak společně vytváříme prostor Yoga Libra, abychom lidem umožnili kontakt s jógou, resp. kontakt se sebou sama.

A tak se s láskou věnuji něčemu, co nás ve škole ani v práci neučí, ale to neznamená, že to není důležité a nemá to mít v našem životě stálé místo, pokud my sami chceme a dovolíme si to.

Martina s milovanou kávou

Pár otázek na Tebe, milá Marti!

Prozraď nám něco o Tvém aktuálním nahlížení na život, pohyb, jógu…

Vnímám, že život je tu pro nás, jen je potřeba se mu s důvěrou odevzdat a nechat se vést. Mojí velkou životní lekcí bylo a stále je pouštět kontrolu a dát věcem/lidem i situacím volný průběh. Naučila jsem se nechat od života překvapovat a být v plné důvěře v to, že když máme čistý záměr a otevřené srdce, věci se dějou v souladu s námi a ne proti nám. 

Pohyb je pro mě kontaktem sama se sebou. Je to moment, kdy ať už při procházce, nebo při józe můžu vnímat primárně sebe, ale vlastně i okolní svět, ale tak trošku jinak, než z mysli.

Jóga má v mém životě důležitou roli, je mou vnitřní praxí, která je mou kotvou, umožňuje mi nahlédnout do všech mých světů i temných zákoutí. Každý den mi zrcadlí, jak se mám a jak o sebe pečuji. Jde pro mě ruku v ruce s vlastním duchovním vývojem a celkově mi otvírá srdce i mysl. Takže jóga jako taková pro mě není jen časem stráveným na podložce, ale hlavně i mimo ni.

Martina při předávání jógy – plná přítomnost a uvolňování dotekem

Jaká byla, resp. je Tvoje cesta? Kde je Tvůj background a z čeho čerpáš?

Co se týká jógy, tak jsem asi jako většina studentů začínala na power/vinyasa józe, resp. na vedených lekcích. A jednou jsem v Brně přišla na lekci ashtanga jógy, kde se vyučovalo stylem mysore – tedy každý se učil individuálně s tím, že bylo důležité si učenou sekvenci zapamatovat a to byl pro mě úplně nový svět. Nevěděla jsem, že je možné se takto jógu učit. Moc se mi líbil ten individuální přístup a repespektování těla a zároveň jsem si užívala, že jsem si mohla doma rozbalit podložku a zkusit si jógovat i sama. A tak jsem postupně pronikala do tajů ashtanga jógy. Mým hlavním učitelem se stal Jaro Pávek z Bratislavy, ke kterému jsem začala jezdit na učitelské kurzy a workshopy.  Je to člověk, od kterého se s důvěrou učím a co se naučím předávám dál ostatním. Zároveň vnímám jak sama jógová praxe je mou velkou učitelkou. Mívám spoustu „aha“ momentů, které se tak bezděčně stanou někde mezi jednotlivými dechy. Svoji inspiraci čerpám od mého učitele, rodiny, od blízkých přátel v diskuzích, od mých studentů, když hledáme způsoby, jak něco udělat jinak, aby dobře bylo. Mám ráda knihy a kontakt s přírodou, takže i to je můj velký zdroj inspirace.

Jak náročné bylo pro Tebe přestěhovat se z města do Znojma? Navíc ses podílela na vzniku krásného jógového prostoru – studia Yoga Libra. Jak moc byl těžký rozjezd na maloměstě?

Do Znojma jsem se stěhovala z Brna a moc náročné to nebylo, protože jsme to s manželem chěli a rozhodli se pro to. Příroda a energie města Znojma a okolí je krásná, maloměsto mi vyhovuje, protože skoro všude dojdu pěšky, není tu tolik lidí a je v okolí nádhérná příroda. Pracovně byl můj začátek tady trošku rozpačitý, protože jsem spolupracovala na dálku s jednou pražskou firmou a zároveň jsem ještě chvíli dojížděla do další firmy do Brna. Pak jsem ale našla hezkou pozici v nadnárodní společnosti Znojmě, kde jsem se věnovala vzdělávání zaměstanců a to mi dalo krásnou příležitost poznat i Znojmo z pohledu pracovního i lidského. 

V té době jsem si  už několik let snila o tom, že jednou bude ve Znojmě jógové studio a pak jsem se potkala s Markétou, která zrovna budovala jógové studio Yoga Libra a protože jsme sdílely společnou vizi jógy, rozhodly jsme se otvírat studio společně. Studio Yoga Libra je jediné jógové studio ve Znojmě, což je naše výhoda, ale zároveň pořád hledáme způsoby, jak o nás dát lidem vědět. Velkou naší výhodou je, že jsme na to dvě (a teď už to vypadá, že máme další jogínku do party) a spolupracovat, sdílet a podpořit jedna druhou v časech, kdy věci nejdou tak, jak chceme, je pro mě nové a moc krásné. 

Miluješ kávu! Kde a jakou máš nejradši?:-) A co vlastně Tvůj dnešní pohled na stravu? Řídíš se nějakým směrem?

Do světa kávy jsem se dostala až s přestěhováním do Znojma, protože kavárna pro mě byla místem, kam jsem chodila „mezi lidi“. A poměrně jsem si jí oblíbila. Je pro mě ale pořád spíš takovou speciální chvílí při posezení s přáteli, nebo blízkými lidmi. Mám ráda prostředí kaváren a ten cvrkot tam. Nejraději si dávám v kavárně „cortado“ a doma si dělám jen filtrovanou kávu. S dnešní zimou se však cosi změnilo a kávu jsem v mnoha případech vyměnila za hrnek s rituálním kakakem, nebo za bylinkový čaj z bylin, které jsem si loňský rok nasbírala. Je to asi i tím, že letošní zimu hodně odpočívám a jsem v takovém pomalém – mně velmi přirozeném (zimním) rozpoložení. 

Podobně – podle sebe a svých potřeb – se řídím i co se týká stravy. Řídím se tedy především sama sebou, ročním obdobím, životní situací apod. Co se týká nějakých směrů, tak je pro mě důležitá v tomhle směru rovnováha a tu jsem pochopila i pocítila díky ájurvédě, která je stejně tak o nás samotných a naší přirozenosti, než o tom, co můžeme a co nemůžeme jíst. Navíc vnímám, že strava je jen dílčí část toho, pokud chceme být v rovnováze, mít se dobře a žít hezky. 

Jak pracuješ se svými myšlenkami? Máš nějaké speciální rituály?

Moje jógová praxe je můj speciální rituál, který mi dokáže hezky urovnat myšlenky. Stejně tak i pránájáma (dechová cvičení) a meditace. Tenhle balíček je často dostatečným základem. Podobně jako klid a nicnedělání, nebo příroda a pobyt v ní – to jsou taky takové (ne)speciální rituály.

Co může kurz s Tebou lidem přinést, pro koho je určený?

Kurz je pro lidi, co hledají jednoduchost ve smyslu návodu, jak a co dělat. Stejně tak je určitě pro ty, co by jednou chtěli jógovat, aniž by se museli koukat na video. Kurz přináší základní jógové pozice, ve který je klíčový dech. Poslední video lekce je jen dalším krokem ke starání se o sebe, vlastní tělo i mysl.


Marti, prozraď nám, co by sis v nejbližší době přála?

Vlastně si přeju, aby tenhle video-kurz pohladil lidi na duši i na těle. Přeju každému zažít ten pocit nechat se vést dechem. 

Zároveň je to pro mě poprvé, co jsem něco natočila a udělá mi radost, když někomu dalšímu naše on-line setkání zpříjemní den i život.

Je ještě něco, co bys s námi chtěla sdílet?

Věřím, že jógu může dělat opravdu každý, kdo chce a koho láká. Neexistují fyzická omezení, která by nám v tom bránila. Dokud dýcháme, můžeme.

Sdílet tento článek:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Nejčtenější články

Tipy na lepší spánek

Cítíte se poslední dny ospalí a bez energie?
Délka denního světla prosyceného sluncem ubývá, navíc došlo k přechodu z letního na zimní čas. Tento každoroční rituál přináší některým radost (extra hodina spánku navíc!) a některým to rozhodí biorytmus, produktivitu, úroveň energie nebo může způsobit spánkovou deprivaci.
Obvykle tělu trvá 5–7 dní než si přivykne změně času.
Co pro snadnější přechod na zimní čas můžete udělat Vy sami?
Tipy Terezy Franc najdete v infografice v článku a také se na ni bez ostychu neváhejte obrátit.

Celý článek

Probiotické nejogurty

Kompletní průvodce včetně významu probiotických pokrmů či tvorby vlastního enzymatického nápoje a startéru rejuvelacu.
Proč probiotické prostředí? Střevní mikrobiom, healthy gut, ty pojmy dobře znáte – aby nám bylo dobře psychicky i fyzicky! Rostlinné jogurty a kefíry, si lze velice snadno vyrobit doma. Jejich zásadní výhodou je obsah živých bakterií.
Ideálním způsobem, jak vytvořit probiotický jogurt, je vytvořit doma rejuvelac – enzymový nápoj, který se tvoří klíčením obilovin a následnou fermentací klíčků. Postup ale není pro každého a cestu k probiotickému produktu si lze zjednodušit použitím kupovaných probiotik v kapsli.

V e-book průvodci máte kompletní návod včetně toho, jaká probiotika doporučuji, tip na kokosovou osvědčenou dužinu, kešu jogurt z kapsle i rejuvelacu.
Výroba kokosového jogurtu z kapsle vám zabere 5 minut i s cestou, tak že jakmile se jej jednou naučíte, nebudete již nuceni kupovat nekvalitní doslazované a chemicky prodlužované náhražky. Či platit nesmyslné nehorázné částky za standardní kvalitu.

Celý článek

Proč (ne)vkládat ruce pod zadek v pozici ryby?

Název článku vystihuje moje zamyšlení po nedávné vlastní praxi. Tím, že jsem víceméně na počátku své jógové cesty narazila na Dalibora Štědronského, který mi byl vlastně prvním “hlubším” inspirátorem, pozici ryby (matsyásana) jsem se rovnou učila dělat s rukama na tříslech. Ne pod zadkem.
Pak teprve přicházely všechny ty kurzy a učitelské papíry, kde do Vás hrnou horem spodem “zasuňte dlaně pod zadek”. Nehledě na “pana Googla”, krom všemožně na pohled krásných variant s různě nastavenýma nohama většinou opět ruce nehledejme jinde než pod hýžděmi (asi automasáž).
Pojďme se společně na tuto pozici a její účinky i varianty podívat obšírněji společně.

Celý článek

Léto a esenciální oleje

Co je třeba dodržet pro bezpečné užívání esenciálních olejů v létě? Jaké jsou ty nejvhodnější must-have produkty na léto? To vše v tomto úderném článku od Terezy Franc!
Jestli milujete léto a esenciální oleje, je potřeba zmínit pár důležitých informací k bezpečnému užívání esencí na sluníčku. Se sluncem souvisí vyšší účinek některých olejů na fotosensitivitu kůže. Některé chemické složky, jež obsahují oleje z citrusů, mohou způsobovat fototoxické efekty.
Co z toho plyne? Jednoduše řečeno, natřete-li se takovým olejem a kůže je poté vystavená slunci, zvyšujete tak ještě více účinek UV záření. Nebojte, nemusíte všechny oleje v létě odložit. Stačí dodržet následující kroky.

Celý článek

Fenomenální RAW GRANOLA

Kompletní průvodce přípravou mé oblíbené nutriční výživové bomby, raw nepečené granoly z naklíčené pohanky. Naučíte se namáčet, klíčit a hlavně pochopíte význam, proč to dělat! Jediné nemilé je, že tuhle granolu zkrátka nekoupíte…
Její příprava by byla tak časově i finančně nákladná, že si ji jednoduše musíte připravit sami. Upozornění – už nebude chtít nikdy jinou. A když si dáte konvenční, “sebezdravější, i domácí pečenou”, tak jen zkonstatujete: “Hmmm, no není to ta moje raw choco, to je jiná písnička”.

Celý článek