NEWS: Sjednocení členství v jedno jediné a to za půlku! Místo 2.000 Kč si tak můžete užívat THE ALL IN MEMBERSHIP za 1.000 Kč měsíčně. Full-house obsah je tak nyní dostupnější než kdy dříve.

Zimní wellness rituály

Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on whatsapp

S 21. prosincem začala astronomická zima a pro mnohé naděje a radost, neboť od této chvíle se začnou dny pozvolna prodlužovat, až do letního slunovratu. To nám lehce předznamenává blížící se jaro, ale přece jen zima je stále kolem nás. Každý nemá možnost vyrazit někam za teplem a sluníčkem, a ne každý zvládá pochmurné počasí, chlad a nedostatek slunečních paprsků bez problémů. Všechno má však řešení. Pomocí esenciálních olejů si můžete vytvořit vlastní zimní wellness rituály, které vám teplo, slunce a dobrou náladu přinesou až domů.

Pozitivní účinky aromaterapie

Zimní období je časem zpomalení, (sebe)reflexe, rozjímání, časem pro vydatnější teplé pokrmy i nápoje, pro voňavý a útulný domov, kde obvykle trávíme více času než v létě. Aroma esenciálních olejů jsou příjemné, uklidňující, energizující a jejich aromaterapeutické využití může leckteré negativní efekty zimy zmírnit či zcela eliminovat. Existuje řada studií, prokazující pozitivní účinky aromaterapie na úzkost, depresi, zlepšení spánku či zmírnění bolesti. Esence můžete inhalovat díky difuzéru nebo je aplikovat přímo na kůži ve formě rollonů, mýdel či balzámů. Vybrané oleje lze užívat také vnitřně.

Esenciální oleje (esence, silice) jsou vysoce koncentrované látky a jsou mnohem účinnější než sušené byliny. Získávají se z květů, listů, stonků, kořenů, pryskyřice, větví, kůry či semen. Jsou to těkavé aromatické tekutiny, tedy primárně si užíváme jejich aroma. Velmi prospěšné jsou však např. jejich účinky antimikrobiální, analgetické, antivirové a protizánětlivé. Aromaterapie je založená na stimulaci čichových receptorů v nose, které posílají dál „čichovou zprávu“ skrz nervový systém do limbického systému, což je část mozku spojená s emocemi. Jak rychle účinkují? Do 22 sekund se dostanou do mozku, do 2 minut je najdete v krevním oběhu a do 20 minut budou působit na buňky vašeho těla.

Esence mohou být blahodárné obzvlášť ve studeném a pochmurném zimní období. Podle Ayurvédy, starobylého holistického lékařského systému, zimě dominuje Váta, kterou charakterizuje chlad, sucho, světlo, čistota a pohyb. Pro vybalancování efektů váty jako jsou suchá pokožka, úzkosti či nespavost můžeme bojovat dobře zvoleným jídlem, vybranými aktivitami a esenciálními oleji. Je potřeba vybrat ty správné, které mají vlastnosti uzemňující, energizující, prohřívající.

Hřejivé a sladší esence jsou pro zimu nejvhodnější. Níže nejdete několik tipů na esenciální oleje, které vám pomohou vyrovnávat balanc v období nadvlády Váty.  

Tipy na esenciální oleje

1. Skořice je teplá a povzbuzující. Inhalace skořice může působit energeticky, ale také mít uzemňující efekt. Pozor při topické aplikace skořice, je to tzv. horký olej a bez naředění může pokožku podráždit. Je nutné ji vždy ředit s tzv. nosným olejem (například kokosový, mandlový, jojobový). Skořice bude skvěle fungovat v kombinaci s citrusy (pomeranč, bergamot, citron) v difuzéru. Esenci ze skořicové kůry lze užívat také vnitřně. Můžete přidat do domácí granoly nebo do perníku. 

2. Hřebíček vzbuzuje pocit prohřátí. Jeho inhalace podporuje relaxaci a uzemnění. Hřebíček je také tzv. horký olej a je nutné jej naředit s nosným olejem. Dopřejte si relaxační masáž chodidel. Smíchejte 5 kapek hřebíčku a 5 kapek skořice s 10ml kokosového či mandlového oleje (ideálně frakcionovaný olej, který je očištěn o nejtučnější mastné kyseliny). Pro větší pocit svěžesti můžete přidat 3 kapky Peppermintu. 

3. Pomeranč je neodmyslitelný symbol Vánoc, tepla, sladkosti a pohody. Je energizující a podporuje dobrou náladu. V difuzéru funguje skvěle se skořicí, cedrem či peppermintem. Můžete přidat i pár kapek do solné lázně se solí Epsom, která má blahodárné účinky pro zklidnění těla, mysli a duše.  

4. Kadidlo ke svátkům a v čase pro nové začátky patří neodmyslitelně. Je nezbytným olejem pro meditační a duchovní uvědomění, podporuje detoxikaci, využijete jej v beauty rituálech. Je velmi silný olej, do difuzéru vám stačí 2-3 kapky. Nebo zkuste přidat pár kapek do pleťového séra a dopřejte si obličejovou jógu.

5. Peppermint to je radost, svěžest, povzbuzení a pročištění. Lahvičku esence Peppermint mějte vždy při sobě, měla by být součástí každé přírodní domácí lékárničky. Inhalace vám pomůže uvolnit ucpaný nos, potírání na spánky a bolestivá místa uvolní napětí při bolesti hlavy nebo přidejte 1 kapku do horké čokolády. Pozor, Peppermint patří mezi silné oleje a je nutné jej ředit, případně si udělejte test na předloktí. Nikdy nevtírejte v blízkosti očí. Pokud vás pokožka bud příliš dráždit či pálit, stačí místo potřít nosným olejem. 

6. 3 Wise Men je výjimečná směs pro podporu úcty k sobě sama, pro prohloubení spirituálních zážitků a k emočnímu balanci. Obsahuje vzácné oleje jako santalové dřevo, jalovec, kadidlo, borovici a myrhu.  

7. Cedr má dřevité, teplé, balzamikové aroma, které navozuje relaxační a uklidňující atmosféru. Zklidňující olej můžete smíchat s tělovým mlékem pro povzbuzení suché pokožky. Američtí indiáni jej používali na podporu duchovního propojení. Během ranní meditace vkapejte na pulsní body. Do difuzéru vyzkoušejte v kombinaci s pomerančem. 

8. Christmas Spirit neboli Duch Vánoc. To je směs olejů, které tvoří esence z pomeranče, skořicové kůry a smrku. Uvelebte se s touto teplou vůní a vychutnávejte oživující a kořeněné tóny. Stačí 5 kapek do difuzéru 3 x denně pro dobu 30 minut. Můžete také přidat pár kapek do tělového másla. Vytvořte si jednoduché rituály s esencemi z přírody a využijte si jejich blahodárné účinky. Ať už v péči o tělo či pleť, v jógové praxi, v koupeli, při masáži nebo při meditaci.

Zajímá Vás více?

Jak správně oleje aplikovat, jak je ředit pro dospělé a jak pro děti? Vše najdete v exkluzivním e-booku Home Wellnes od Terezy Franc.

Oleje můžete nakoupit jednoduše – pokud jste členy LAZY CAT nebo I WANT IT ALL, máte ve svém účtu možnost využít 24% slevu na všechny produkty Young Living. Členové I WANT IT ALL mají navíc možnost si domluvit s Terezou privátní on-line konzultaci.

Sdílet tento článek:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Nejčtenější články

Tipy na lepší spánek

Cítíte se poslední dny ospalí a bez energie?
Délka denního světla prosyceného sluncem ubývá, navíc došlo k přechodu z letního na zimní čas. Tento každoroční rituál přináší některým radost (extra hodina spánku navíc!) a některým to rozhodí biorytmus, produktivitu, úroveň energie nebo může způsobit spánkovou deprivaci.
Obvykle tělu trvá 5–7 dní než si přivykne změně času.
Co pro snadnější přechod na zimní čas můžete udělat Vy sami?
Tipy Terezy Franc najdete v infografice v článku a také se na ni bez ostychu neváhejte obrátit.

Celý článek

Probiotické nejogurty

Kompletní průvodce včetně významu probiotických pokrmů či tvorby vlastního enzymatického nápoje a startéru rejuvelacu.
Proč probiotické prostředí? Střevní mikrobiom, healthy gut, ty pojmy dobře znáte – aby nám bylo dobře psychicky i fyzicky! Rostlinné jogurty a kefíry, si lze velice snadno vyrobit doma. Jejich zásadní výhodou je obsah živých bakterií.
Ideálním způsobem, jak vytvořit probiotický jogurt, je vytvořit doma rejuvelac – enzymový nápoj, který se tvoří klíčením obilovin a následnou fermentací klíčků. Postup ale není pro každého a cestu k probiotickému produktu si lze zjednodušit použitím kupovaných probiotik v kapsli.

V e-book průvodci máte kompletní návod včetně toho, jaká probiotika doporučuji, tip na kokosovou osvědčenou dužinu, kešu jogurt z kapsle i rejuvelacu.
Výroba kokosového jogurtu z kapsle vám zabere 5 minut i s cestou, tak že jakmile se jej jednou naučíte, nebudete již nuceni kupovat nekvalitní doslazované a chemicky prodlužované náhražky. Či platit nesmyslné nehorázné částky za standardní kvalitu.

Celý článek

Proč (ne)vkládat ruce pod zadek v pozici ryby?

Název článku vystihuje moje zamyšlení po nedávné vlastní praxi. Tím, že jsem víceméně na počátku své jógové cesty narazila na Dalibora Štědronského, který mi byl vlastně prvním “hlubším” inspirátorem, pozici ryby (matsyásana) jsem se rovnou učila dělat s rukama na tříslech. Ne pod zadkem.
Pak teprve přicházely všechny ty kurzy a učitelské papíry, kde do Vás hrnou horem spodem “zasuňte dlaně pod zadek”. Nehledě na “pana Googla”, krom všemožně na pohled krásných variant s různě nastavenýma nohama většinou opět ruce nehledejme jinde než pod hýžděmi (asi automasáž).
Pojďme se společně na tuto pozici a její účinky i varianty podívat obšírněji společně.

Celý článek

Léto a esenciální oleje

Co je třeba dodržet pro bezpečné užívání esenciálních olejů v létě? Jaké jsou ty nejvhodnější must-have produkty na léto? To vše v tomto úderném článku od Terezy Franc!
Jestli milujete léto a esenciální oleje, je potřeba zmínit pár důležitých informací k bezpečnému užívání esencí na sluníčku. Se sluncem souvisí vyšší účinek některých olejů na fotosensitivitu kůže. Některé chemické složky, jež obsahují oleje z citrusů, mohou způsobovat fototoxické efekty.
Co z toho plyne? Jednoduše řečeno, natřete-li se takovým olejem a kůže je poté vystavená slunci, zvyšujete tak ještě více účinek UV záření. Nebojte, nemusíte všechny oleje v létě odložit. Stačí dodržet následující kroky.

Celý článek

Fenomenální RAW GRANOLA

Kompletní průvodce přípravou mé oblíbené nutriční výživové bomby, raw nepečené granoly z naklíčené pohanky. Naučíte se namáčet, klíčit a hlavně pochopíte význam, proč to dělat! Jediné nemilé je, že tuhle granolu zkrátka nekoupíte…
Její příprava by byla tak časově i finančně nákladná, že si ji jednoduše musíte připravit sami. Upozornění – už nebude chtít nikdy jinou. A když si dáte konvenční, “sebezdravější, i domácí pečenou”, tak jen zkonstatujete: “Hmmm, no není to ta moje raw choco, to je jiná písnička”.

Celý článek