NEWS: Sjednocení členství v jedno jediné a to za půlku! Místo 2.000 Kč si tak můžete užívat THE ALL IN MEMBERSHIP za 1.000 Kč měsíčně. Full-house obsah je tak nyní dostupnější než kdy dříve.

Jaké esenciální oleje jsou „must have“ v domácí lékárničce?

Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on whatsapp

Prevence s esenciálními oleji

Jak se říká, štěstí přeje připraveným. Silně věřím, že to platí nejen v pracovním světě, ale i v našem osobním well-being. Když budeme naši imunitu, fyzickou i psychickou stránku pravidelně posilovat a dodávat jí pozitivní stimuly, věřím, že i horší období zvládneme lépe. Nechci tvrdit, že nikdy neonemocníme, ale můžeme délku nemoci zkrátit či projevy nemoci výrazně zmírnit. 

Jedním z podpůrných mechanismů je prevence, obzvlášť v zimním období, které může být náročné pro mnoho lidí. Dny jsou chladné, tmavé, sluníčka je minimum a často nás v tomhle období trápí nachlazení, psychické splíny či nemoci. 

Pojďme se podívat, jak můžeme pomocí přírodních, čistých extraktů z rostlin a bylin z těch nejčistších zdrojů podpořit své zdraví a imunitu. Nezapomínejme však, že každý máme unikátní biochemický vzorec a na každého mohou mít jednotlivé esenciální oleje jiný vliv. Je potřeba to zkoušet, být konzistentnídůsledný a pozorovat i drobné změny. I ty totiž mohou přinést velký efekt.

Esence můžete vyzkoušet při zánětech krku, ústní dutiny, tlustého střeva, žaludku a močového měchýře. Působí preventivně proti virovým infekcím, kašli, nachlazení či projevům chřipky. Čistí naše tělo od chemikálií – pesticidů, insekticidů, antibiotik, které se do těla dostanou potravou a další toxické látky. Esenciální oleje můžete používat formou inhalace, difuzování, typicky na pokožku nebo některé vybrané esence i vnitřně.

Jaké jsou „must have“ oleje vaší domácí lékárničky a jak je nejlépe použít?

Peppermint

Asi nejlépe kombinovatelný olej vůbec. Pomáhá zmírňovat onemocnění jako stres, bolesti hlavy a drobné migrény, zažívání či podpořit prokrvení pokožky. Lze jej inhalovat přímo z lahvičky či difuzovat. Atopicky můžete Peppermint aplikovat na spánky a pod nos pro protažení dutin. I z preventativních důvodů. Vnitřní užití pomáhá podporovat správné trávení a přináší úlevu osobám trpícím IBS (Irritable Bowel Syndrome – neboli syndrom dráždivého tračníku). Může přinést řešení v boji s antibioticky rezistentními infekcemi. 

Jak jej využijete? 

 • Na snížení tělesné teploty, aplikujte naředěný Peppermint s nosným olejem podél páteře, na plosky nohou. 
 • Přináší osvěžení formou inhalace přímo z lahvičky nebo difuzováním. Zkuste v kombinaci s citrusy, eukalypty, smrkem či hřebíčkem.
 • Přidejte 1-2kapky do šamponu či kondicionéru a vmasírujte do hlavy. Působí jako svalový relaxant a ulevuje od bolesti. V kombinaci s levandulí použijte na zmírnění zánětu ve šlachách.

Eucalyptus (Eucalyptus Globulus a radiata)

Je potenciální antibakteriální, antispasmotický a antivirotický agent, usnadňuje vykašlávání. Nejčastěji na trhu narazíte na Eucalyptus Radiata a Globulus. Rozdíl je v jejich aroma a terapeutickém využití. E.globulus je terapeuticky i aromaticky výraznější. I proto se E.radiata doporučuje u dětí. Můžete jím podpořit zmírnit infekci dýchacích cest či dutin. 

Jak je využijete? 

 • Skvělý pro pročištění dýchacích cest, aplikujte několik kapek před spanám či před den do difuzéru. 
 • Silnější varianta je i přidat pár kapek do horké vody, překrýt hlavu nad vodou s oleji ručníkem a několik minut inhalovat. 

Thieves

Patentovaná směs založená na esencích s vysoce antibakteriálními, antivirotickými a protizánětlivými látkami. Obsahuje: hřebíček, citron, kůru skořice, eukalyptus radiata, rozmarýn. Velmi dobře pomáhá v boji proti vzdušným mikroorganismům. A božsky voní. 

Jak je využijete? 

 • Rozptylujte vzduchem po dobu 15 min každé 3-4hodiny v případě potřeby. 
 • Vytvořte si olejový roll-on pro podporu imunity. Potírejte pak pulsní body, plosky nohou. Recept na roll-on „Imunita“ najdete zde.

Citrusy (Grapefruit, Lemon, Tangerine, Orange)

Podle řady studií aroma citrusů přináší lepší náladu a vytváří přirozenou podporu ochrany těla. Vyzkoušejte GrapefruitLemonLimeOrange nebo Tangerine.

Jak je využijete? 

 • Rozptylujte vzduchem pomocí kvalitního ultrasonického difuzéru. Citrusy mají osvěžující a povznášející vůni. 
 • Aplikujte na čakry nebo jako doplněk stravy. 

Oregano

Přezdívá se mu často „přírodní antibiotikum“ a to pro své silně antibakteriální, antimykotické a antivirotické vlastnosti. Lze jej využít pro podporu zmírnění infekce dýchacích cest a celkově infekce v těle a funguje jako stimulant imunityPozor, je to tzv. horký olej, obsahuje vysoký podíl fenolů a může tak podráždit pokožku nebo nosní sliznici. Je nutné jej rozptylovat vzduchem a aplikovat vždy ředěný. 

Jak je využijete? 

 • Vytvořte si olejový roll-on pro podporu imunity. Potírejte pak pulsní body, plosky nohou. Recept na roll-on „Imunita“ najdete zde.
 • Aplikujte na čakry nebo Vita Flex body. Rozptylujte vzduchem. Lze užívat jako doplněk stravy. 

Tymián

Jeho účinky jsou vedeny ve slavném Eberském Papyru (16.stol př.n.l.), což je jeden z nejstarších známých lékařských záznamů nebo také v De Materie Medica, prvním obecně uznávaném průvodci bylinné léčby a medicíny. Má vysoce antimikrobiální, protiplísňové a protivirové látky. Lze jej aplikovat na infekční nemoci, srdeční nemoci, Alzheimerovu chorobu nebo žloutenku. Pozor, je to tzv. horký olej a může tak podráždit pokožku nebo nosní sliznici. Je nutné jej rozptylovat vzduchem a aplikovat vždy ředěný.

Jak je využijete? 

 • Vůně může pomoci překonat únavu a vyčerpání po nemoci. 
 • Vytvořte si olejový roll-on pro podporu imunity. Potírejte pak pulsní body, plosky nohou. Recept na roll-on „Imunita“ najdete zde.
 • Aplikujte (vždy) ředěný na čakry nebo Vita Flex body. Rozptylujte vzduchem. Lze užívat jako doplněk stravy. 

Tea Tree

Je velmi ceněný jako antimikrobiální, antiseptický s vysokou hladinou terpinenolu-4. Má silné antibakteriální, protiplísňové, protivirové, protiparazitické a protizánětlivé účinky

Jak je využijete? 

 • Lze použít na plísňové infekce, infekce dutin či plic, na nemoci zubů a dásní, na zadržování vody či kožní problémy. 
 • Vůně podporuje čištění a čistotu. Můžete jej také přidat do přírodních čističů do domácnosti. 
 • Aplikujte (vždy) ředěný na čakry nebo Vita Flex body. Rozptylujte vzduchem. Lze užívat jako doplněk stravy. 

Copaiba

Jedná se o druh kadidla a získává se parní destilací z klejopryskyřice vylučované z porušené kůry stromu. Původ má v Brazílii, kde jej v Amazonii používali léčitelé na různé druhy bolesti a zánětlivá onemocnění. V tradiční peruánské medicíně se tři či čtyři kapky Copaiby přidají na lžičku medu a používají jako přírodní lék na bolest v krku. Je ceněná pro své protizánětlivé a antiseptické vlastnosti. Vyzkoušejte jej pro zmírnění bolesti, na revmatismus, artritidu, kožní onemocnění, žaludeční potíže či bolest v krku. 

Jak jej využijete?

 • Rozptylujte vzduchem, vdechujte přímo nebo aplikujte povrchově. 
 • Přidejte 3-5 kapek na lžičku medu pro tlumení bolesti v krku nebo hlasivek. 

A poslední doporučení – obzvlášť teď v zimě – vyměňte chemické parfémy plné složek typu „parfum“ a „fragrance“ za přírodní variantu, která je plná čistých esenciálních olejů a zároveň s efektem podpory imunity. Vyzkoušejte roll-on Breath Again. Jeho síla vás dostane. Má povzbudivou vůni, probudí a osvěží. Můžete použít také na klouby po sportovní aktivitě pro chladivý účinek. 

Zajímá Vás více?

Máte další otázky v oblasti aromaterapie? Chtěli byste začít s užíváním esenciálních olejů a cítíte se ztracení? Ozvěte se mi a ráda Vám poradím. Pro rady, tipy a recepty sledujte můj IG profil @terezaslifemag.

Srdečně, Tereza

Poznámka: Popsané způsoby užití esenciálních olejů mají jen informativní charakter a nelze je zaměňovat za doporučení odborného lékaře. Autor nenese žádnou zodpovědnost za případné problémy a škody způsobené chybným a neodborným použitím esenciálních olejů.

Jak správně oleje aplikovat, jak je ředit pro dospělé a jak pro děti? Vše najdete v exkluzivním e-booku Home Wellnes od Terezy Franc.

Oleje můžete nakoupit jednoduše – pokud jste členy LAZY CAT nebo I WANT IT ALL, máte ve svém účtu možnost využít 24% slevu na všechny produkty Young Living. Členové I WANT IT ALL mají navíc možnost si domluvit s Terezou privátní on-line konzultaci.

Sdílet tento článek:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Nejčtenější články

Tipy na lepší spánek

Cítíte se poslední dny ospalí a bez energie?
Délka denního světla prosyceného sluncem ubývá, navíc došlo k přechodu z letního na zimní čas. Tento každoroční rituál přináší některým radost (extra hodina spánku navíc!) a některým to rozhodí biorytmus, produktivitu, úroveň energie nebo může způsobit spánkovou deprivaci.
Obvykle tělu trvá 5–7 dní než si přivykne změně času.
Co pro snadnější přechod na zimní čas můžete udělat Vy sami?
Tipy Terezy Franc najdete v infografice v článku a také se na ni bez ostychu neváhejte obrátit.

Celý článek

Probiotické nejogurty

Kompletní průvodce včetně významu probiotických pokrmů či tvorby vlastního enzymatického nápoje a startéru rejuvelacu.
Proč probiotické prostředí? Střevní mikrobiom, healthy gut, ty pojmy dobře znáte – aby nám bylo dobře psychicky i fyzicky! Rostlinné jogurty a kefíry, si lze velice snadno vyrobit doma. Jejich zásadní výhodou je obsah živých bakterií.
Ideálním způsobem, jak vytvořit probiotický jogurt, je vytvořit doma rejuvelac – enzymový nápoj, který se tvoří klíčením obilovin a následnou fermentací klíčků. Postup ale není pro každého a cestu k probiotickému produktu si lze zjednodušit použitím kupovaných probiotik v kapsli.

V e-book průvodci máte kompletní návod včetně toho, jaká probiotika doporučuji, tip na kokosovou osvědčenou dužinu, kešu jogurt z kapsle i rejuvelacu.
Výroba kokosového jogurtu z kapsle vám zabere 5 minut i s cestou, tak že jakmile se jej jednou naučíte, nebudete již nuceni kupovat nekvalitní doslazované a chemicky prodlužované náhražky. Či platit nesmyslné nehorázné částky za standardní kvalitu.

Celý článek

Proč (ne)vkládat ruce pod zadek v pozici ryby?

Název článku vystihuje moje zamyšlení po nedávné vlastní praxi. Tím, že jsem víceméně na počátku své jógové cesty narazila na Dalibora Štědronského, který mi byl vlastně prvním “hlubším” inspirátorem, pozici ryby (matsyásana) jsem se rovnou učila dělat s rukama na tříslech. Ne pod zadkem.
Pak teprve přicházely všechny ty kurzy a učitelské papíry, kde do Vás hrnou horem spodem “zasuňte dlaně pod zadek”. Nehledě na “pana Googla”, krom všemožně na pohled krásných variant s různě nastavenýma nohama většinou opět ruce nehledejme jinde než pod hýžděmi (asi automasáž).
Pojďme se společně na tuto pozici a její účinky i varianty podívat obšírněji společně.

Celý článek

Léto a esenciální oleje

Co je třeba dodržet pro bezpečné užívání esenciálních olejů v létě? Jaké jsou ty nejvhodnější must-have produkty na léto? To vše v tomto úderném článku od Terezy Franc!
Jestli milujete léto a esenciální oleje, je potřeba zmínit pár důležitých informací k bezpečnému užívání esencí na sluníčku. Se sluncem souvisí vyšší účinek některých olejů na fotosensitivitu kůže. Některé chemické složky, jež obsahují oleje z citrusů, mohou způsobovat fototoxické efekty.
Co z toho plyne? Jednoduše řečeno, natřete-li se takovým olejem a kůže je poté vystavená slunci, zvyšujete tak ještě více účinek UV záření. Nebojte, nemusíte všechny oleje v létě odložit. Stačí dodržet následující kroky.

Celý článek

Fenomenální RAW GRANOLA

Kompletní průvodce přípravou mé oblíbené nutriční výživové bomby, raw nepečené granoly z naklíčené pohanky. Naučíte se namáčet, klíčit a hlavně pochopíte význam, proč to dělat! Jediné nemilé je, že tuhle granolu zkrátka nekoupíte…
Její příprava by byla tak časově i finančně nákladná, že si ji jednoduše musíte připravit sami. Upozornění – už nebude chtít nikdy jinou. A když si dáte konvenční, “sebezdravější, i domácí pečenou”, tak jen zkonstatujete: “Hmmm, no není to ta moje raw choco, to je jiná písnička”.

Celý článek